Kramářova chata na Suchém vrchu Sport, relax, gurmánské menu na Suchém vrchu On-line rezervace

Historie Krarmářovy chaty

V sedle mezi oběma vrcholy byla v roce 1928 postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala Kramářova turistická chata. (Historie Suchého vrchu je však ještě starší - už v r. 1925 zde byla nákladem 10.000 Kčs vybudována dřevěná útulna pro turisty k ochraně před nepohodou.) Základní kámen byl položen 22. 8. 1926, slavnostní otevření proběhlo za široké účasti místního obyvatelstva 6. 7. 1928. Výstavba chaty se stala demonstrací síly českého turistického hnutí, pronikajícího stále více do pohraničních, z velké části německých oblastí. I proto dostala jméno prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. 26. 8. 1937 se na chatě zastavil na oběd prezident Dr. E. Beneš se svým štábem při inspekční cestě po opevnění. V jeho doprovodu byl i tehdejší náčelník gen. štábu, arm. gen. L. Krejčí.

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna vedle chaty, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník, Žamberecko aj., byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 - 32 podle návrhu architekta A. Parkmanna.

Historie Kramářovy chaty

Po roce 1938 chata vystřídala řadu majitelů a několikrát změnila jméno i podobu. Dne 16. 3. 1939 byla chata zabrána německou armádou a byl v ní zřízen rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce byla opět otevřena veřejnosti.

16. února 1945 navštívil chatu i Petr Bezruč, který do pamětní knihy vepsal tyto verše:

"Letím k chatě jako bezduchý
na déšť, když se spustí, kleji.
Suchý Vrch buď vždycky suchý,
když turisté k němu spějí"

V roce 1953 byla chata převzata armádou (výměnou za Luční boudu v Krkonoších) a byla využívána jako rekreační středisko pro armádu až do roku 1961, kdy se vrátila do používání široké veřejnosti. Rozhledna byla v šedesátých letech osazena televizními anténami, a zároveň byla zasklena horní terasa. V osmdesátých letech zmizela celá vrchní část věže pod kovovou kuželovitou nástavbou a pro vyhlídku zbyl už jen spodní prosklený ochoz. V září 1984 byla nedaleko chaty postavena z dálky viditelná ocelová šestiboká věž, 48 m vysoká, sloužící jako telekomunikační zařízení.

Kramářova chata .... krásný protějšek Masarykovy chaty, vlastní vodovod s výbornou vodou, elektrické světlo, ústřední topení, koupelna, koupaliště, silnice až k chatě. Dosud 8 pokojů se 16 l., 2 nocl. s 23 l. " (J. Dostál, Orlické hory, 1931)

Chata byla od poloviny devadesátých let z důvodu nepodařené privatizace dlouhou dobu uzavřená (a zcela bez vnitřního zařízení), pouze rozhledna byla v sezóně přístupná. V noci 16. 7. 2003 vypukl v opuštěné chatě požár. V MF Dnes v této souvislosti vyšly dva články - Opuštěnou Kramářovu chatu zachvátil požár ze 17. 7. a Požár Kramářovy chaty zřejmě způsobil žhář z 18.7. "Příčinu požáru se přes dlouhé vyšetřování za pomoci speciálně vycvičeného psa nepodařilo objasnit. Téměř veřejným tajemstvím ale je, že chatu zřejmě někdo úmyslně zapálil. "Jsou to už jen dohady, ale vyloučit se to rozhodně nedá, bohužel ani dokázat, nebylo dosti důkazů," uvedl jeden z policistů, který se případem zabýval. "Podařilo se sice najít ohniska požáru i chemické látky, ale pak byl případ odložen," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková." (MF Dnes, 10. 12. 2003)

O chatu již dříve usilovalo Sdružení obcí Orlicko s tím, že ji i za podpory Pardubického kraje opraví a zprovozní (článek v MF Dnes z 4.1.2003 - Sdružení obcí chce opravit chatu na Suchém vrchu). Nakonec ji koupil soukromý majitel - viz článek MF Dnes, 10. 12. 2003, Chatu na Suchém vrchu chce nový majitel znovu otevřít. Zatím je však stále zavřená (2009). V provozu je pouze rozhledna a malý bufet, a to v měsících listopad - duben o víkendech a státem uznaných svátcích od 10:00 - 16:00 (bez záruky).

V roce 2011 zahájila společnost CVS Žamberk s.r.o. obnovu chaty se záměrem vrátit Suchému vrchu jeho turistický význam. Obnova chaty by měla být dokončena do ploviny roku 2012 a slavnostní otevření je plánováno na 5. 7. 2012.

Prohlédněte si sbírku historických fotografií Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

O historii Kramářovy chaty vypráví i Pamětní kniha (kronika) 

 

 

Návštěva prezidenta Pavla...

Dnes 22.5.24 zavítal na chatu prezident České republiky...

Mapka k pohodové procházce na chatu

Trasa je pro pohodový pěší výlet na chatu a možno i s...

Nahoru