Kramářova chata na Suchém vrchu Sport, relax, gurmánské menu na Suchém vrchu On-line rezervace

Detail novinky

 

Kramářova chata na Suchém vrchu se slavnostně otevře na začátku července.

Žamberk, 14. 6. 2012 – Kramářova chata na Suchém vrchu v Orlických horách přivítá od svého vyhoření v roce 2003 první návštěvníky. Slavnostní otevření proběhne 5. července a doprovodí jej výstava historických fotografií chaty či ochutnávka z gurmánského menu zdejší restaurace, přímo z rukou šéfkuchaře Aleše Jurka. Zpřístupněna bude i přilehlá rozhledna.

Během více jak roční rekonstrukce došlo ke kompletní obnově exteriéru i interiéru budovy, a to s maximálním zohledněním původní podoby. „Důraz jsme při stavbě kladli především na navázání tradice a dodržení podoby, kterou měla chata za první republiky. Při rekonstrukci se stavbyvedoucí řídil původními nákresy z 30. let 20. století i dobovými fotografiemi,“ říká Stanislav Havel, zástupce investora. Rekonstrukcí navíc neprošla pouze chata. V novém se návštěvníkům předvede i přilehlá rozhledna.

Kramářova chata, původně navržená architektem Jaroslavem Stejskalem, je významným historickým objektem Orlicka. Symbolem Suchého vrchu je již od své dostavby v roce 1928. Jméno získala po prvním prvorepublikovém předsedovi vlády Karlu Kramářovi a navštívila jí řada významných hostů - prezident Edvard Beneš či básník Petr Bezruč. V době vzniku sloužila především pro demonstraci české síly v pohraničí. Osud jí však nebyl nakloněn. Během druhé světové války, v roce 1939, přešla do područí německé armády, která jí využívala jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce pak měnila jednoho majitele za druhým. Od poloviny devadesátých let byla až po vyhoření v roce 2003 veřejnosti uzavřená.

Oblast Suchého vrchu byla turisty vždy vyhledávaným místem, především pro letní výlety, zájem ale v posledních letech opadal. Od července se turisté budou moci nově ubytovat ve zdejších apartmánech, vyzkoušet wellness či speciality gurmánského menu restaurace. Chata disponuje i salónkem, je tedy ideální pro pořádání rautů, rodinných oslav, svateb ale i firemních setkání. Ti, kteří budou chatu pouze míjet, se mohou občerstvit v místním bufetu. „Věříme, že se znovuotevřením Kramářovy chaty se turistický ruch na Suchý vrch vrátí. Stejně jako původní objekt bude i současná chata nabízet ubytování a občerstvení. Zároveň budeme rádi, pokud začne chata fungovat jako místo pro společenská setkání. Má k tomu veškeré dispozice,“ dodává Stanislav Havel. Chata bude v provozu celoročně. Potěší tedy příznivce zimních i letních sportů. Lyžaři mohou vybírat ze třech lyžařských středisek, běžkaře čeká množství běžeckých tratí, z nichž některé vedou přímo kolem chaty. V létě se nabízí řada cyklistických tras, procházky po okolní přírodě a památkách, a to včetně známých dělostřeleckých tvrzí z druhé světové války.

Unikátem Kramářovy chaty je nejenom její staronová podoba, ale i již zmíněná restaurace. Šéfkuchař Aleš Jurek získal zkušenosti jak v českých špičkových restauracích, tak také v zahraničí, kde Českou republiku prezentoval v kuchařských soutěžích. Přestože bravurně zvládne francouzskou kuchyni, v Kramářově chatě se zaměří na české speciality. „Našim hostům chceme nabídnout typicky domácí kuchyni, ale současně také jídla, která si doma kvůli náročnosti přípravy či dostupnosti surovin připravit nemohou. Při přípravě menu zohledňujeme sezónnost a pracujeme především s lokálními surovinami, bez jakýchkoliv umělých ochucovadel. Chceme, aby chuť jídla byla autentická a výrazná.“ Dalším unikátem Kramářovy chaty jsou kachlová kamna, která protínají hned dvě patra chaty. Postavená byla na zakázku a před jejich spuštěním se v nich i kvůli správné funkčnosti musí 50krát krátce zatopit. Kamna budou v provozu po celou zimní sezónu a vytápět budou především prostory restaurace.

 

Kávička s výhledem?

Co takhle kávička v téměř 1000 m n. m. se slunečním výhledem?...

Uzavření chaty

3 - 5.1.24 bude celá chata i rozhledna UZAVŘENA. Děkujeme...

Nahoru